SVÁTOST KNĚŽSTVÍ

„Vy sami se staňte živými kameny pro duchovní chrám, svatým kněžstvem, které přináší duchovní oběti, Bohu příjemné skrze Ježíše Krista.“
1 Petr 2,5

Svátostné kněžství je dar Ducha svatého udělovaný Kristem prostřednictvím církve. Duch svatý vtiskuje knězi nezrušitelné duchovní znamení, jímž ho připodobňuje Kristu knězi a uschopňuje ho jednat jeho jménem. Kněz jako spolupracovník svého biskupa bude hlásat Boží slovo, udělovat svátosti a především slavit mši svatou. Ze svátostného kněžství neplyne úkol plnit pouze určitou funkci či zastávat nějaký úřad. Svěcení dává konkrétní moc a poslání ke službě svým bratřím a sestrám ve víře.

NOVOKNĚŽÍ NAŠÍ ARCIDIECÉZE V ROCE 2024

Arcibiskup Josef Nuzík udělí v letošním roce kněžské svěcení třem jáhnům: dvěma z nich pro službu diecézního kněze a jednomu pro řád karmelitánů.

První kněžské svěcení se koná v sobotu 22. června 2024 od 9.30 v katedrále sv. Václava v Olomouci

• Mgr. Josef Kvapilík (1998, Kroměříž) bude primiční mši svatou slavit v kroměřížském kostele sv. Mořice v neděli 23. června od 15.30.
  • Mgr. Bc. Václav Slivka (1994, Přerov) oslaví primici v přerovském kostele sv. Vavřince v sobotu 29. června od 14.00.

Další kněžské svěcení se koná ve středu 8. května 2024 od 11.00 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci-Hejčíně.

• Mgr. Dominik Norbert Smeja OCarm. (1994, Čeladná) bude svou první mši svatou celebrovat v kostele sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí v sobotu 11. května od 11.00.

JÁHENSKÉ SVĚCENÍ

Biskup Antonín Basler bude v sobotu 15. června 2024 od 9.30 v olomoucké katedrále sv. Václava slavit mši svatou s udílením jáhenského svěcení.

Vysvěcen při ní bude kandidát kněžství Daniel Vychodil (nar. 1999) z Pěnčína, farnost Laškov.

Pro službu vojenského nemocničního kaplana ve Vojenské nemocnici v Olomouci přijal 19. března 2024 v kostele sv. Bartoloměje v Prostějově-Vrahovicích jáhenské svěcení Mgr. Josef Záboj.

zdroj: ado.cz